Pravidelná péče psa

Péče o psa není jen venčení !

  • Ačkoli se to tak na první pohled nejeví, chov psa rozhodně není jednoduchou záležitostí. Spíše naopak. Čeká na Vás spousta důležitých rozhodnutí a hodiny zodpovědné péče. Pokud si ale seženete dostatek informací a budete počítat s tím, že pejskoj musíte nějaký ten svůj volný čas věnovat, zvládnete to levou zadní. 
  • Hned v počátcích chovu je dobré rozhodnout se, jakýmstylem budete svého psa krmit. Naprosto nejvhodnější je granulované krmivo. Je potřeba vybrat správný typ (podle plemena,velikosti psa,stáří,..). Čas strávený výběrem krmiva se vám vrátí na vitalitě a zdravý pejska
1)OČI
 
-Tvorba tzv. ospalků každé ráno není problém. Suché útvary lehce odstraníte. Je lepší je dávat pryč, jinak se hromadí v srsti, zalepují koutky očí a mohou se podílet na vzniku potíží. Na péči o okolí očí existují přípravky, které čistí i desinfikují. Některé jsou i na bázi bylinek a mohu je jen doporučit.
 
-Dbejte aby do očí nezasahovaly přerůstající chlupy a nedráždily je. Je dobré je ostříhat (pozor, aby ostré ostříhané konce naopak nedráždili oko), dát do gumičky nebo i upravit gelem apod.
 
-Pokud přijdete z prašného prostředí, můžete oči vypláchnout borovou vodou. Jiné preparáty, např. s obsahem antibiotik (Ophtalmo fymykoin) doporučuji do očí podávat až po poradě s odborníkem. Pokud se objeví nažloutlý výtok, otok, zarudnutí, svědění, krusty nebo jiný problém, např. zákal nebo poranění oka, určitě vyhledejte veterináře, u komplikovaných případů je lépe navštívit specialistu, oftalmologa.
 
 
2)UŠI
 
-Péče o uši, stejně jako o oči, pokud je všechno v pořádku, je čistě v pravidelných kontrolách. Pokud je ucho hladké, růžové, bez zápachu a výtoku, nebolestivé, pak je zdravé. Čisté a zdravé ucho nečistěte, mohli byste klidný zvukovod mechanicky podráždit a vyvolat problémy.
 
-Mírné zašpinění ucha ušním mazem je běžné, i my si uši čistíme. Ucho zašpiněné ušním mazem vyčistěte následujícím způsobem: pořiďte si roztok na rozpouštění mazu v uších, ten aplikujte do zvukovodu klidně ve větším množství a chrupavčitou trubici zvukovodu promasírujte, až je slyšet šplouchání. Pak už jen  vytírejte papírovým kapesníkem namotaným na prstu, co pes vyklepe do ústí zvukovodu. Stejným přípravkem můžete očistit i záhyby boltce. Tímto způsobem dokážete ucho vyčistit spolehlivě a bezpečně.
 
-U některých plemen je třeba pravidelně vytrhávat chloupky rostoucí ve zvukovodu, a to především u pudlů, kníračů, bišonků, maltézáčků, jokšírů a dalších plemen s jemnou srstí. Pokud se chlupy ponechají ve zvukovodu, vytváří často společně s ušním mazem ušní zátku, která brání větrání zvukovodu a vede ke vzniku zánětu. Mechanické vytrhávání chloupků můžete dělat ručně, na trhu jsou k dispozici i přípravky k tomuto účelu.
 
 
3)ZUBY
 
-Péče o zuby a ústní dutinu je úloha na dlouhou trať, resp. na celý život psa. Prosím za Vaše miláčky, věnujte tomuto problému dostatek pozornosti.
 
-V útlém věku kontrolujte výměnu mléčných zubů za trvalé. Zdvojené a nevypadlé mléčné zuby je třeba odstranit z mnoha důvodů. V tomto období kontrolujte také správné postavení zubů, špatný skus je dnes již možno v některých případech korigovat rovnátky, některé vady vývoje chrupu, které znemožňují příjem potravy, je nutné řešit operativně.
 
-Již od štěněčího věku zvykejte pejska na to, že mu zuby prohlížíte a čistíte např. gázou namotanou na prst nebo můžete zakoupit zubní kartáček pro psy, dnes je jich již velký výběr. V době, kdy má pejsek již trvalý chrup, měl by čištění bezproblémově zvládat, abyste tento úkon mohli bezpečně provádět. K čištění zubů používejte pouze pasty na zuby určené pro psy, nikdy ne lidské nebo dětské, které dráždí sliznici žaludku. Zubní pasty pro psy obsahují enzymy, které výrazně omezují usazování zubního kamene. Vhodné je také využívání různých enzymatických pamlsků, např. kostiček, žvýkacích plátků nebo krmení granulemi, které kromě toho, že jsou komplexním krmením, jsou speciálně upraveny pro omezování tvorby zubního kamene. Především u toy, trpasličích a ostatních malých plemen je prevence vzniku zubního kamene velmi důležitá, protože se u nich vytváří již velmi brzy.
 
-Volte hračky, které neobrušují sklovinu zubu. Jsou poddajné, žvýkatelné a měkké a hlavně odpovídající velikosti. Nenechte pejska aportovat kameny, jednak kvůli možnému porušení skloviny, ale i kvůli možnému spolknutí.
 
-Pokud u pejska zpozorujete zvýšený zápach z tlamy, zarudnutí dásní, zubní kámen nebo jakékoliv změny v dutině ústní, nechte pejska prohlédnout veterinářem.
 
 
4)DRÁPKY
 
-Kontrolujte drápky pravidelně. Za normálních okolností při dostatku pohybu po tvrdém povrchu, se drápky obrušují samy. Drápy, které se svým koncem nedotýkají země, když pes stojí, není třeba zkracovat. Pozor na páté prsty, tzv. paspárky, které má pes uloženy výše na tlapce z vnitřní strany a země se při pohybunedotýkají. Někteří psi mají paspárky i na zadních nohách. U psů s dlouhou srstí je můžete (pokud o nich nevíte) snadno přehlédnout. I na těchto paspárcích rostou drápy, které se často zatáčí a mohou snadno zarůst do kůže. Je třeba je krátit častěji než jiné. Pokud jsou paspárky svojí polohou náchylné ke zranění, chirurgicky se odstraňují. U některých plemen jsou naopak ve standardu plemene a tedy žádoucí.
 
-Prosím kontrolujte délku drápů! Když se bojíte, že byste mohli drápky, jak se říká,  zastřihnout, zajděte za veterinářem.
Zastřižený dráp není žádná tragédie. Krvácí to občas hodně, ale bez následků...
 
-Důležitá je také kvalita drápu jako takového a drápkového lůžka. Pevnost, lomivost, třepení, způsob růstu nám hodně vypovídají o zdravotním stavu. Můžou být příznakem nedostatku vitamínů, plísňového onemocnění …
 
 
5)TLAPKY
 
-Je třeba je prohlížet nejen když pes kulhá. Podívejte se mezi prsty i mezi polštářky. Kůže by neměla být zarudlá, mokvavá nebo zhrublá. Chlupy v meziprstí pravidelně vystřihávejte nejen kvůli snadnějšímu mytí, ale i kvůli plstnatění srsti.
 
-Zvýšenou pozornost věnujte tlapkám v období zimy, kdy se chodníky hodně solí. Vidíte na botách, jak sůl poškozuje kůži. Váš pes je na tom hůř. Jeho kůže je živá, může být velmi vysušená a pálit. Ochranou je promazávání kůže např. vazelínou. V případě potřeby připadá v úvahu i ochranná obuv, i když může vzbuzovat  úsměv. Sůl není v zimě jediným problémem, který může vašeho pejska trápit. Především u dlouhosrstých plemen mohou problémy v těchto místech vycházet z namrzlého ledu mezi polštářky, vystříháním srsti a kontrolou po procházce tento problém zmírníte.
 
-Ani v létě na tlapky nezapomínejte, dlouhá chůze po rozpáleném betonu může způsobit popáleniny,
 
-Veškeré řezné rány nebo jiné úrazy na tlapkách nenechávejte bez odborného ošetření veterinářem, většina z nich vyžaduje antibiotickou clonu. Pokud o tom nejste poučeni, sami tlapky nezavazujte, je zde velké riziko sesunutí obvazu a zaškrcení cév, což může mít nepříjemné následky. Pokud má pes tlapku pod obvazem, udržujte ji v suchu a čistotě, aby nedošlo k zapaření kůže pod obvazem. K tomu dobře slouží již zmiňované ochrané botičky.
               botičky pro psy